Neler yeni

DSİ’den Bozkır Şehri Kırşehir’e Devasa Yatırımlar

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,367
DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

DSİ’i, Kırşehir’in münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Kırşehir’e 4 Baraj ve 2 Gölet Kazandırıldı

İç Anadolu ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Kırşehir’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 36 adet Tesis ile 628 Milyon 434 bin TL yatırım yapıldı. Kırşehir’de son 19 yılda 4 baraj ve 2 gölet inşa edildi.

Kırşehir’de Taşkın Riski Azaltılıyor

Ayrıca; Kırşehir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 17 adet taşkın koruma tesisi ile 15 yerleşim yeri ve 2 bin 240 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır.

Kaynak:

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/dsiden-bozkir-sehri-kirsehire-devasa-yatirimlar-2437
 
Üst