Neler yeni

DİSK'ten miting çağrısı: Kara kışı işçi baharına çevireceğiz

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,367
DİSK, 12 Aralık'ta İstanbul Kartal Meydanı'nda yapacakları mitinge çağrı yaptı.

“İşsizlikten, pahalılıktan, zamlardan, faturalardan bıktık artık” diyenler 12 Aralık Pazar günü İstanbul Kartal’da toplanacak.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) AK Parti iktidarının izlediği ekonomi politikaların bir sonucu olarak ortaya çıkan hayat pahalılığını protesto etmek için 12 Aralık Pazar günü saat 14.00’da İstanbul Kartal’da miting düzenleyecek.

İşçi sınıfının, emekçilerin taleplerine yer verilecek mitingde, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin en az 5200 TL olması talebi de yinelenecek.

Twitter’da da mitinge katılım çağrısı yapan DİSK, #ProtestoEdiyorum ve #12AralıktaKartalda etiketleriyle İstanbul’da ses vermeye çağırdı.

Miting öncesi 6 Aralık’ta yapılan basın açıklamasında da “İşsizlikten, pahalılıktan, zamlardan, faturalardan bıktık artık! Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaktan bıktık. İşçiler olarak patronlardan çok vergi vermekten bıktık” denilmişti.

Açıklamada, emekçilerin talepleri şu ifadelerle aktarılmıştı:

“Emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozmak için, kara kışı işçi baharına çevirmek için, asgari ücretin en az net 5200 TL olması için, asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarında vergi ve kesintilerin kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılması için, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi için, EYT mağduriyetinin son bulması için, sendikalaşma, grev ve tüm demokratik hak arama yollarının önündeki engellerin kaldırılması için 12 Aralık Pazar günü, saat 14.00’da Kartal Meydanı’nda buluşuyoruz.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Bize yaşatılmak istenen kara kışı işçi baharına çevireceğiz"


DİSK, 12 Aralık Pazar günü gerçekleştireceği İstanbul Kartal mitinginden önce basın toplantısı düzenledi. Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Bize yaşatılmak istenen kara kışı işçi baharına çevireceğiz ” dedi.

DİSK’in İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Genel Merkezinde gerçekleştirilen basın açıklamasına, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve DİSK yönetimi katıldı. Genel Merkezde yapılan basın açıklamasında konuşan Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının, emekçilerin taleplerinin en geniş bir biçimde ifade etmek adına İstanbul Kartal mitingini düzenleyeceğiz ” dedi.

Dövizdeki hızlı yükselişin alım gücünün daha fazla düştüğünü hatırlatan Çerkezoğlu, “Geçinmekte daha fazla zorlandığımız ve borçlanarak yaşamak zorunda kaldığımız bir sürecin içerisindeyiz. Asgari ücret, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir ölçüdür. Ancak asgari ücretin, sembolik bir ücret olmaktan çıkıp ortalama bir ücret haline geldiği ülkemizde her zamankinden daha önemli” diye konuştu.

Çerkezoğlu, 2022 yılı asgari ücret taleplerinin net 5 bin 200 lira olduğunu kitlesel basın açıklamalarıyla duyurduklarını belirterek, “Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüdüyse payımızı istiyoruz. Ülkeyi yönetenler Türkiye ekonomisinin ne kadar büyüdüğünü ifade ediyorlar. En son açıklanan üçüncü çeyrek rakamlarında Türkiye ekonomisi 7,4 büyüme kaydetti. Fakat bu büyümeden payını alamayan emekçiler var” ifadelerini kullandı.

Ülke ekonomisinin büyümesine rağmen bunun ücretlere yansımadığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Asgari ücret başta olmak üzere bütün ücretlerin büyümeden payını alabildiği insanca yaşanabilecek bir düzeye çekilmesi şarttır diyoruz. Asgari ücretin bütün uluslararası standartlara uygun bir şekilde, işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olması, döviz ve altın karşısındaki kaybının giderilmesi, milli gelir artışından payını alması, bütün ücretlerin asgari ücret kadarının vergiden muaf olması ve kesinti ücretlerinin hazineden karşılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/diskten-miting-cagrisi-kara-kisi-isci-baharina-cevirecegiz-34411
 
Üst