Neler yeni

BOTAŞ-TTK Ortaklığıyla Yerlileşme Başladı!

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,367
Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ile Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) arasında BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Dörtyol Terminalindeki ham petrol depolama tanklarına ait uzun yıllar kullanılıp ekonomik ömürlerini tamamlamış olan tank mikserleri için protokol imzalanmıştı. Bu kapsamda tank mikserlerinin montaj ve test çalışmalarına başlandı.

BOTAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki kurum arasında 15 tank mikserinin yerli ve milli imkanlar kullanılarak daha verimli yeni motorlar ile değiştirilmesi amacıyla 21 Eylül'de protokol imzalandığı vurgulanarak, çalışmalara başlandığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada TTK'nin Zonguldak yerleşkesinde, 22 kilovat kapasiteli 15 Atex sertifikalı BOTAŞ Exproof Motorun (BEM) imalatına başlandığı belirtilerek, "BEM'in sertifikasyon işlemleri için gerekli olan patlatma ve tam yük altında ısınma testleri TSE İzmir tesislerinde gerçekleştirilerek sertifikasyon işlemleri tamamlanmıştır. Akabinde BEM'e ilişkin başlatılan imalatlar başarıyla gerçekleştirilmiş olup, 23 Eylül itibarıyla BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Dörtyol Terminalinde BEM'in montaj ve test çalışmalarına başlanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/botas-ttk-ortakligiyla-yerlilesme-basladi-1369
 
Üst